Spirulina vagy chlorella? Melyiket válasszuk?

Az algák egyre népszerűbbek az egészséges életmódot követők körében? Van-e különbség közöttük? Ha igen, akkor melyiket válasszuk? Erre kerestük a választ!

Azt rögtön az elején leszögezhetjük, hogy bármelyiket is választjuk, szinte csak jót tehetünk a szervezetünkkel. Mindkét típusú alga tele van értékes tápanyagokkal, rendszeres fogyasztásukkal például megelőzhetjük a szív- és érrendszeri problémákat, valamint kordában tarthatjuk a vércukorszintet.

Melyek a spirulina és a chlorella közötti különbségek?

Mind a két típusú alga rendkívül népszerű az egészséges étrendet követők körében. Nézzük, hogy van-e közöttük bármilyen különbség, ami segít a választásban!

A szakemberek által elvégzett vizsgálatok alapján elmondhatjuk, hogy a chlorella kalória és zsírtartalma magasabb. Ezen felül összehasonlították még bennük található A-vitamint, riboflavint, tiamint, folsavat, magnéziumot, vasat, foszfort, cinket és rezet.

Megállapították, hogy a chlorella a napi ajánlott mennyiség:

  • 287%-át tartalmazza A-vitaminból
  • 71%-át tartalmazza riboflavinból (B2-vitamin)
  • 32%-át tartalmazza tiaminból (B1-vitamin)
  • 7%-át tartalmazza folsavból
  • 22%-át tartalmazza magnéziumból
  • 202%-át tartalmazza vasból
  • 25-át tartalmazza foszforból
  • 133%-át tartalmazza cinkből
  • 0%-át tartalmazza rézből

Ezzel szemben a spirulina a napi ajánlott mennyiség:

  • 3%-át tartalmazza A-vitaminból
  • 60%-át tartalmazza riboflavinból (B2-vitamin)
  • 44%-át tartalmazza tiaminból (B1-vitamin)
  • 7%-át tartalmazza folsavból
  • 14%-át tartalmazza magnéziumból
  • 44%-át tartalmazza vasból
  • 3%-át tartalmazza foszforból
  • 4%-át tartalmazza cinkből
  • 85%-át tartalmazza rézből

A szakemberek megállapították tehát, hogy amíg a fehérje-, a szénhidrát- és a zsírösszetételük nagyon hasonló, addig kalória-, vitamin- és ásványianyag-tartalmukban különbségek vannak.

A vizsgálatok alapján kijelenthetjük, hogy a chlorella alga több kalóriát, omega-3 zsírsavat, A-vitamint, magnéziumot, vasat és cinket tartalmaz, de emellett a spirulina is gazdag omega-3 zsírsavakban, riboflavinban, tiaminban, vasban és rézben.  

Kiemelkedő tulajdonságuk, hogy magas az omega-3 zsírsavtartalmuk. Az omega-3 zsírsavak nélkülözhetetlenek szervezetünk számára. Ma már több kutatás is alátámasztja, hogy számtalan egészségügyi probléma megelőzésében szerepük van, azonban bármennyire is fontosak számunkra, a szervezetünk nem tudja önállóan előállítani őket, így bevitelükről nekünk kell gondoskodni. A jó hír, hogy ebben az algák fogyasztása is a segítségünkre lehet.

A chlorella és a spirulina is gazdag antioxidánsokban

Mind a chlorella, mind pedig a spirulina rendkívül gazdag antioxidánsokban, így hozzájárulnak a szabad gyökök sejtkárosító hatásainak csökkentéséhez. Ebben a témában számos kutatást is végeztek a szakemberek. Közülük az egyik során 52 dohányzó embert figyeltek meg. A résztvevők egyik csoportja naponta 6,3 gramm chlorellát kapott 6 héten keresztül, a többiek pedig csupán placebot. A vizsgálat végén megfigyelték, hogy a chlorellát fogyasztó emberek C-vitamin szintje 44%-kal, E-vitamin szintje pedig 16%-kal nőtt. Mindkét vitamin antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Ezen felül azt is megállapították, hogy azoknál, akik chlorella kiegészítést kaptak, a DNS-károsodás mértéke jelentősen csökkent.

A spirulina fehérjetartalma magasabb lehet

A vizsgálatok kis mértékben ugyan, de azt állapították meg, hogy a spirulina fehérjetartalma magasabb a chlorella fehérjetartalmánál. Az eltérés csekély, a szakemberek körülbelül 10 százaléknyi eltérést figyeltek meg.


A chlorella és a spirulina is jótékony hatással lehet a szív- és érrendszerre

Kutatások támasztják alá, hogy a chlorella és a spirulina is javíthatja a szív egészségét azáltal, hogy befolyásolja a vér lipidösszetételét és a vérnyomás szintjét. Ezt igazolja az a 4 hetes vizsgálat is, amelyben a 63 résztvevő egyik fele, 4 héten keresztül, napi 5 gramm chlorellát kapott, míg a többiek placebót. A vizsgálat végén a kutatók megállapították, hogy azoknál, akik chlorellát kaptak, 10%-kal csökkent az összes trigliceridszint. Sőt, a rendszeresen chlorellát fogyasztók körében az LDL koleszterinszint (amit úgy is szoktak emlegetni, mint rossz koleszterin) 11 %-kal csökkent, a HDL koleszterinszint (jó koleszterin) pedig 4%-kal nőtt.

Egy másik vizsgálat során a vérnyomásértékeket követték figyelemmel. Megállapították, hogy azok a résztvevők, akik a vizsgálat kezdetekor magas vérnyomásbetegségben szenvedtek, majd 12 héten keresztül rendszeresen, naponta chlorella kiegészítőket szedtek, a megfigyelési időszak végére alacsonyabb vérnyomásértékeket produkáltak, mint a placebo csoport.

A chlorella mellett a spirulina is jótékony hatással lehet a koleszterinszintre és a vérnyomásra. Ebben a témában is készültek vizsgálatok, amelyek közül az egyik során megállapították, hogy 3 hónapon keresztül napi 1 gramm spirulina fogyasztása 16%-kal csökkentette a triglicedireket, és körülbelül 10%-kal a rossz koleszterin (HDL) szintjét a résztvevők körében. Egy másik tanulmányban pedig arról írnak a szakemberek, hogy 36 magas vérnyomásban szenvedő embernél, napi 4,5 gramm spirulina 6 héten át történő fogyasztása 6-8%-kal csökkentette a vérnyomást.

Mikor melyiket válasszuk?

Ahogy a fentiekben is olvashattuk, mind a két típusú alga rendkívül egészséges, és sok pozitív hatással lehet az egészségünkre. Most mégis megpróbálunk egyfajta kapaszkodót adni ahhoz, hogy mikor melyiket válasszuk.

Spirulina alga

A spirulina alga kiváló növényi fehérje-, vitamin- és aminosavforrás. Minden korosztálynak ajánlott megelőzés, illetve tápanyagpótlás céljából.

Szedése ajánlott:

  • magas vérnyomás és érelmeszesedés esetén
  • magas vércukorszint és cukorbetegség esetén
  • legyengült máj esetén
  • legyengült bélrendszer, bélflóra esetén
  • szem erősítéshez
  • vitaminpótláshoz

Magas vérnyomás esetén nyugtatja és tágítja az erek falát, növeli azok rugalmasságát, javítja a keringést és csökkenti a vérrögök kialakulásának esélyét.

A Mannavita Spirulina tabletta kényelmes és biztonságos formája a spirulina alga fogyasztásának. A kis méretű tabletták könnyen lenyelhetők, vagy feloldhatók egy pohár vízben, nem tartalmaznak hozzáadott anyagot, és terhesség alatt is fogyaszthatók.

Chlorella alga

A chlorella alga tulajdonképpen olyan, mintha rengeteg zöldséget sűrítettünk volna bele egyetlen kis tablettába. Különösen akkor előnyös a fogyasztása, ha nem fogyasztunk megfelelő mennyiségű és minőségű zöldséget a mindennapjaink során.

A chlorella alga szedése javasolt:

Méregtelenítési célból: képes megkötni a nehézfémeket, rovarölő szereket és korunk más mérgező melléktermékeit, így hatékonyan segít a méregtelenítésben és a mérgek szervezetből való kivezetésében.

Szervezet támogatás céljából: alapvető ásványi anyagokat, nyomelemeket, vitaminokat, fehérjéket, aminosavakat kiváló koncentrációban tartalmaz. A felsoroltak a szervezet megfelelő működéséhez alapvetően fontos tápanyagok.

Az emésztőrendszer megfelelő működésének támogatására: amellett, hogy felszívja a bélben található méreganyagokat, a chlorella támogatja a hasznos baktériumok képződését az emésztőrendszerben. Mindemellett a chlorella lúgosító hatású élelmiszer.

A testsúly szabályozásának céljából: a megfelelő testsúly eléréséhez elengedhetetlen a megfelelően működő emésztőrendszer. A chlorella alga szedése ebben is segíthet.

A szabad gyökök elleni küzdelem céljából: antioxidáns tartalma miatt segíthet a szabadgyökök sejtkárosító hatásának kiküszöbölésében.

Vérnyomás kordában tartása céljából: a klorofillnak köszönhetően vértisztító, vérfrissítő hatású is, ugyanakkor megfigyelték, hogy a mikroalga fogyasztása jótékony hatású, mert szabályozhatja a vérnyomást.

A Mannavita Chlorella tabletta kényelmes és biztonságos formája a chlorella alga fogyasztásának. Segítségével könnyedén élvezhetjük a chlorella alga jótékony hatásait. Szedése során érdemes kisebb adagokkal kezdeni, majd fokozatosan növelni a napi elfogyasztott mennyiséget. Ne feledkezzünk el a megfelelő folyadékpótlásról sem!

Forrás:
https://www.healthline.com/nutrition/chlorella-spirulina 
https://www.youtube.com/watch?v=jUjf8uTIIRQ 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19660910 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4320919/ 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute