Természetes hatóanyagok hüvelyszárazság ellen

A hüvelyszárazság nem kizárólag a menopauza során, hanem bármely életkorban jelentkezhet. Íme 5 hatóanyag a probléma természetes kezelésére. 

Idős nő egy széken ül. Természetes hatóanyagok hüvelyszárazság ellen

A hüvelyszárazság egy olyan kevés figyelmet kapó, de gyakori probléma, amely bármely életkorban érintheti a nőket. Egyik oka az ösztrogénszint csökkenése, így különösen magas a kockázata a menopauza idején, azonban a stressz, a szorongás, a csökkent véráramlás és a kiszáradás is felelős lehet a hüvelyszárazság kialakulásáért. 

Szerencsére számos étrend-kiegészítőről kimutatták, hogy fogyasztásuk és esetleges helyi alkalmazásuk segíthet a hüvelyszárazság megelőzésében, ebben a bejegyzésben ezek közül veszünk szemügyre néhányat. Lássuk, melyek ezek! 


1. E-vitamin

Tudjuk, hogy az antioxidáns hatású E-vitamin hozzájárulhat a gyulladások csillapításához és a száraz bőr hidratálásához, azt azonban kevesen tudják, hogy az E-vitamin a hüvelyszárazság megelőzésében és kezelésében is fontos szerepet játszhat. Szerencsére az E-vitamin egészségvédő hatásait már hosszú idők óta vizsgálják, így számos tanulmány áll rendelkezésünkre eredményességét illetően. 

Egyes kutatások azt sugallják, hogy az E-vitamin nem csak a hüvelyszárazságot enyhítheti, hanem előnyös lehet a hüvely lubrikációjának általános fokozására is. Egy 52 nő részvételével végzett klinikai vizsgálat szerint az E-vitamint tartalmazó hüvelykúp 12 hetes használata javította a hüvelysorvadásként is ismert hüvelyi (vaginális) atrófia tüneteit, illetve többek között a hüvelyfalak elvékonyodását és kiszáradását is. 

További tanulmányok beszámolói szerint az E-vitamin mellett a más hidratáló hatóanyagokat, például hialuronsavat és D-vitamint is tartalmazó kúpok javíthatják a hüvelysorvadás és a hüvelyszárazság tüneteit sugárkezelésen áteső, rákos megbetegedésektől szenvedő nőknél. Ezekről az összetevőkről a továbbiakban olvashatunk bővebben. 

Az E-vitaminszint fokozására fogyaszthatunk mandulát, napraforgómagot, diót, lenmagot, illetve a belőlük készült olajokat, mint például a Mannavita Hidegen Sajtolt Lenmagolaj. Ezek mellett az avokádót, a különböző bogyós gyümölcsöket, illetve a lazacot is az étrendünkbe iktathatjuk. 

2. Hialuronsav

A hialuronsavat már generációk óta használják a nők (és férfiak) a bőr hidratáltságának megőrzésére és fokozására, illetve a szarkalábak és a ráncok megelőzésére és halványítására. A hialuronsav egy olyan, a szervezet által termelt molekula, amely nem csak a bőr öregedésének megelőzésében, hanem annak általános egészségének javításában is fontos szerepet játszik. Bár a hialuronsavat leggyakrabban a bőrápolási kozmetikumokban használják, vény nélkül kapható kúp, kenőcs, illetve étrend-kiegészítő formában is széles körben elérhető, melyek együttes alkalmazásával összetettebb és sokoldalúbb hatást érhetünk el, és melyek a hüvelyszárazság tüneteinek enyhítésében is segítséget nyújthatnak. 

Egy 2010-ben készült tanulmány szerint 5 milligramm hialuronsav-nátriumsó 8 héten át tartó rendszeres bevitele csillapította a vizsgálatban résztvevő, hüvelysorvadásban szenvedő posztmenopauzás nők tüneteit, köztük a hüvelyszárazságot is. 

Egy másik, 2019-ben végzett, 2 hónapon át tartó és 28 fiatal nő bevonásával végzett vizsgálat kimutatta, hogy a hialuronsav más összetevőkkel, például glükozamin-szulfáttal, alfa-liponsavval, valamint A-, C- és E-vitaminnal egyidejűleg alkalmazva is hatásos a hüvelyszárazság hatékony enyhítésére. 

További beszámolók szerint a hialuronsavat tartalmazó topikális, vagyis helyileg alkalmazható gélekről és kúpokról kimutatták, hogy önmagukban, illetve más összetevőkkel, például A-vitaminnal és E-vitaminnal kombinálva képesek csillapítani a hüvelyszárazságot és fokozni a hüvely általános síkosságát is. 

A hialuronsav szintjének természetes fokozására ajánlott citrusokat, mint például narancsot, szójatermékeket, köztük tofut és szójababot, zöld leveles zöldségeket, például kelkáposztát, illetve mandulát és más magvakat, valamint tápanyagokban gazdag édesburgonyát fogyasztani. 

3. D-vitamin

A D-vitamint a szervezetünk is képes előállítani a napon való tartózkodásnak köszönhetően. Tudjuk, hogy e létfontosságú vitamin elengedhetetlen a csontok erősítéséhez, illetve a depresszió és más hangulati rendellenességek kockázatának csökkentéséhez is, ám ezeken felül más, kevésbé ismert egészségvédő hatásai is vannak. Klinikai vizsgálatok szerint ide tartozik a hüvely síkosságának fokozása és a hüvelyszárazság megelőzése is. Egy áttekintő tanulmány beszámolói szerint mind az orális, vagyis szájon át alkalmazott D-vitamin-kiegészítők, mind pedig a D-vitamint tartalmazó hüvelykúpok csökkenthetik a szárazságot és javíthatják a hüvely egészségét a menopauza idején.

Egy másik, 44 posztmenopauzás nő bevonásával végzett vizsgálat is hasonló eredményekről számolt be, miszerint a D-vitamin kúp két hónapon át tartó napi használata képes jelentősen csökkenteni a hüvelyszárazságot.

Ezen felül érdemes megemlíteni egy 200 idősebb nő részvételével végzett tanulmányt is, mely kimutatta, hogy a vér emelkedett D-vitamin szintje a hüvely nedvességtartalmának javulásával jár, így a D-vitamin megfelelő mennyiségű bevitele hosszútávon összefüggésbe hozható a hüvelyszárazság megelőzésével és csökkentésével is. 

A D-vitamin szintjének fokozásáról gondoskodhatunk a napon való tartózkodással, illetve fogyaszthatunk gombákat, zuzmókat, halakat, tojást és különböző tejtermékeket is. Komlex, különösen hatékony étrend-kiegészítők széles választéka is rendelkezésünkre áll, mint például a Mannavita Nemes Sörélesztő Pehely + B12 + D3, vagy a Mannavita Manna-D kapszula. 

4. Homoktövis magolaj

A homoktövis magjaiból kinyert olaj gazdag linolsavban és más esszenciális zsírsavakban, amelyeknek köszönhetően alkalmazásával erősíthetjük a bőr természetes védőrétegét és meggátolhatjuk a kiszáradáshoz és ráncokhoz is vezető vízveszteséget is. A homoktövis emellett elősegítheti a sebgyógyulást, serkentheti a szövetek regenerálódását és fokozhatja a kollagén termelődését is, melynek köszönhetően bőrünk nem csak fiatalosabb, hanem erősebb, ellenállóbb és rugalmasabb is lehet.

Klinikai vizsgálatok szerint a homoktövis a benne található tápanyagoknak, omega-3, omega-6, omega-7 és omega-9 zsírsavaknak, illetve más hidratáló vegyületeknek köszönhetően nem csak a bőr, hanem a hüvely egészségének megőrzése és fokozása érdekében is hatékonyan alkalmazható. Egy 116 hüvelyszárazságban szenvedő, posztmenopauzás nő bevonásával készült tanulmány szerint napi 3 gramm homoktövis magolaj fogyasztása 3 hónapon keresztül jelentősen javította a hüvelyi szövetek integritását és általános egészségét. Ezeken felül a vizsgálat alatt a homoktövis olajat használó nőknél a hüvely rugalmasságának és nedvességtartalmának javulása is kimutatható volt. 

Ha mi is kipróbálnánk a homoktövis magolajat, ajánlott 100%-os tisztaságú, hidegen sajtolt terméket választani, mint például a Mannavita Homoktövis Magolaj, mely egyben a fent is említett E-vitamin, illetve más antioxidáns hatású vegyületek gazdag forrása is. 

5. Halolaj és krillolaj

Egyes kutatások szerint, a halolajban és a krillolajban is nagy mennyiségben megtalálható omega-3 zsírsavak hasznosak lehetnek a hüvely síkosságának fokozásában minden életkorban, különösen a gyakran hüvelyszárazsággal járó menopauza idején. Az egyik ilyen, posztmenopauzás, mellrákon túlesett nőkön végzett vizsgálat szerint napi 3,5 gramm omega-3 zsírsav 6 hónapon át történő fogyasztása jelentősen javította a hüvelyszárazságot. Más tanulmányok az omega-3 zsírsavak ösztrogénszintet emelő hatásáról is beszámoltak, ami szintén segíthet megelőzni azt.

A szervezet omega-3 zsírsavszintjének fokozására fogyaszthatunk magvakat, mint például a mandula, a dió és a chia mag, halakat, mint például a makréla és a szardínia, de a szójatermékek és az avokádó rendszeres fogyasztása is kiváló választás lehet. A fokozottabb hatás elérése érdekében azonban érdemes komplex étrend-kiegészítőt alkalmazni az egészséges és változatos étrend kiegészítéseként. Ilyen például a Mannavita MegaKrill, mely omega-3 esszenciális zsírsavakban gazdag halolajat és krillolajat is tartalmaz, és amely rendkívül gazdag gyulladáscsökkentő asztaxantinban és más antioxidánsokban is. 

A fenti információk tájékoztató jellegűek! 

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC6459457/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC3997530/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC5114791/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559297/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26788875/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30729333/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30287361/

https://www.researchgate.net/vaginal_dryness

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33293236/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532266/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC5438513/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25104582/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/omega-3/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559297/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30787641/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute