A magyar konyha szuperételei és (több, mint) 5 kedvencünk

Íme néhány tápanyagban gazdag, ízletes és a magyar konyhában gyakran használt összetevő, amelyekről sokan nem is gondolják, hogy valójában egészségvédő szuperételek. 

Fiatal pár piknikezik a mezőn. Kisarukban a magyar konyha szuperételei.

Egy korábbi cikkember már írtam arról, hogy mik is azok a szuperételek, és hogy miért is annyira “szuperek”. Az egzotikus gyümölcsöket és orientális fűszereket követően ebben a cikkben a magyar konyha vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag, gyakran felhasznált alapanyagai kapnak főszerepet. Mert bizony nekünk is vannak szuperételeink. Nézzük mik ezek!

1. Fokhagyma

Méltón került a magyar szuperételek képzeletbeli dobogójának első fokára a fokhagyma, noha a cikkben szereplő ételek sorrendje nem tükrözi azok “szuperségét”. A fokhagymát mégis szerettem volna elsőként megemlíteni, hiszen kétségkívül nagy szerepet játszik legtöbbünk mindennapi főzési rutinjában, illetve sok hazai recept alapeleme is e fűszernövény. 

A fokhagyma nem csak mennyei, karakteres ízt ad ételeinknek, hanem kiváló tápanyagforrásként is szolgál és mind hazánkban, mind a világ különböző területein már évszázadok óta használják gyógyászati előnyei miatt is. A vörös- és lila hagymával, a póréhagymával és a medvehagymával is rokonságban álló fokhagyma rendkívül gazdag B6-vitaminban és C-vitaminban, mangánban, szelénben és rostokban is. Azt ugyan még vizsgálják, hogy a fokhagymában megtalálható kéntartalmú vegyületek, mint például az allicin szerepet játszhatnak-e bizonyos rákos megbetegedések megelőzésében, ám az már bizonyított, hogy e szuperétel erősíti az immunrendszert, illetve csökkentheti a koleszterinszintet és a vérnyomást is. 

A fokhagyma, vagy a fokhagyma alapú étrend-kiegészítők megfelelő alkalmazásával továbbá csillapíthatjuk a megfázás tüneteit, csökkenthetjük a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát. Sőt, magas antioxidáns tartalma segíthet az Alzheimer-kór és a demencia megelőzésében is. Ezek mellett klinikai vizsgálatok és fogyasztói visszajelzések szerint elősegítheti a felesleges nehézfémek eltávolítását a szervezetből, védheti a csontok egészségét és még az ízületi porckopás, másnéven oszteoartritisz tüneteit is csillapíthatja.

Beszámolók alapján a fokhagyma fokozhatja a sportteljesítményt és az állóképességet is. Maga Hippokratész is ajánlotta a fokhagyma fogyasztását különféle panaszokra, sőt, évszázadokkal ezelőtt a görög Olimpiai sportolók az egyik legkorábban feljegyzett, természetes teljesítménynövelő szerként alkalmazták.

2. Gombák

Az európai és hazai erdők és mezők megannyi gombát kínálnak számunkra. A hozzáértők által összegyűjtött vagy termesztett, ehető változatokat mi is beszerezhetjük a piacon, a zöldségesnél, vagy az élelmiszerboltokban. 

A laskagomba, a csiperkegomba és más antioxidánsokban gazdag változatok fogyasztása támogatja szervezetünk védekező mechanizmusait az oxidatív károsodásokkal szemben, illetve segíthetnek a gyulladások hatékony csillapításában is. Bár a pontos tápanyagtartalom minden esetben a gomba fajtájától függ, a legtöbb változat gazdag zsírban oldódó A-vitaminban és D-vitaminban, idegvédő B6-vitaminban és magnéziumban, az egyik legfontosabb elektrolitban, a káliumban, illetve a bélflórát támogató és az emésztést javító rostokban is. 

A gombák nem csak ízletes és tápanyagdús, hanem fenntarthatóan termeszthető szuperételek is. Ez annak köszönhető, hogy általában mezőgazdasági salakanyagok felhasználásával szaporítják őket, ezáltal a gomba a fenntartható táplálékrendszer egyik fontos szereplője. 

3. Zöld leveles zöldségek

A sötétzöld színű leveles zöldségek szintén megérdemelten kerültek fel a hazai szuperételek listájára. Kiváló tápanyagforrásként szolgálnak, hiszen nagy mennyiségben biztosítanak C-vitamint és más antioxidánsokat, valamint cinket, folátot, kalciumot, magnéziumot, vasat és prebiotikus rostokat is. Az élénk színekért felelős, gyulladáscsökkentő pigmentek, a kertenoidok is megtalálhatóak kedvenc zöldjeinkben, melyek korai vizsgálati eredmények szerint akár rákellenes hatásúak is lehetnek.

Klinikai kutatások szerint ezek a hazánkban is sokak által megbecsült szuperételek képesek lehetnek csökkenteni a krónikus egészségügyi problémák kialakulásának kockázatát, beleértve a szív- és érrendszeri megbetegedéseket és a 2-es típusú cukorbetegséget is.

Milyen zöld leveleseket fogyaszthatunk, ha szeretnénk egészségünk megőrzéséről és fokozásáról gondoskodni? Íme néhány példa:

  • Spenót
  • Kelkáposzta
  • Mángold
  • Rukkola
  • Kínai kel

Ezek mellett természetesen gyökérzöldségek tápanyagokban gazdag zöldjeit is fogyaszthatjuk. A cékla és a répa levele például kiváló salátába vagy turmixba. Ne feledkezzünk meg a bazsalikomról, a rozmaringról és más fűszernövényekről sem, illetve gondoljunk a pitypang levelére, csírákra, mikrozöldekre, és füvekre is! 

A hazánkban egyre népszerűbb búzafű az ablakpárkányunkon egy tenyérnyi helyen is növeszthető, illetve koncentráltan folyadék, tabletta és por formájában szintén fogyasztható. Ásványi anyag-, aminosav-, antioxidáns-, vitamin- és klorofilltartalmának köszönhetően javítja sejtjeink oxigénellátását és fokozza általános egészségünket. A Mannavita Búzafű italpor ezek mellett méregtelenít is, sőt az energiaszintünket is növelheti. 


4. Bogyós gyümölcsök

Hazánkban évente akár több hónapon át élvezhetjük a friss bogyós gyümölcsök nyújtotta, sokszor gyermekkort idéző ízkavalkádot, illetve a felnőttkorban egyre fontosabbá váló pozitív egészségvédő tulajdonságokat. 

A szezonon kívüli időszakban hozzáadott anyagoktól mentes gyümölcslevek, lekvárok és koncentrátumok állnak rendelkezésünkre. Ezek a készítmények, éppúgy, mint friss társaik bővelkednek flavonoidokban, vitaminokban, ásványi anyagokban, rostokban és antioxidánsokban is. A szuperételek listájára méltán felkerült bogyós gyümölcsök hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri megbetegedések, az emésztőrendszeri problémák, az immunrendszer rendellenességeinek, illetve a gyulladásos panaszok kockázatának csökkentéséhez is, sőt, még az öregedési folyamatokat is lassíthatják

Melyeket érdemes fogyasztani?

  • Málna
  • Eper
  • Szeder
  • Áfonya
  • Meggy
  • Szilva
  • Csipkebogyó
  • Fekete bodza
  • Fekete szeder
  • Fekete ribizli
  • Piros ribizli
  • Kékszőlő
  • Homoktövis

Ezen finomságok mellett természetesen választhatunk más bogyós gyümölcsöket elérhetőségtől és személyes preferenciától függően. Ha nem jutunk elegendő mennyiségű friss gyümölcshöz, vagy szeretnénk azokat kiegészíteni, választhatunk prémium minőségű gyümölcsleveket vagy gyümölcskoncentrátumokat is. A Mannavita ZeoFlavin-C tízféle bogyós gyümölcs antioxidáns hatású koncentrált kivonatát tartalmazza és hatékonyan alkalmazható az immunrendszer erősítésére, az egészséges anyagcsere fokozására, az emésztés és a memória javítására, illetve a sejtek védelmére is. 

5. Mák és mákolaj

A hazai konyhában a mák nem számít újdonságnak, sőt ez a szuperétel sok családban egy generációkat összekötő igazi kedvenc. Gondoljunk csak a mákos gubára, a mákos-meggyes rétesre, vagy a karácsonyi mákos bejglire! Nem sokunkat kell noszogatni egy újabb szelet elfogyasztására, még diétás és mentes változatok esetén sem. A máknak azonban nem csak ünnepi asztalunkon van helye. Étrendünkbe illesztve a mák és a mákolaj megannyi egészségvédő tulajdonságát megtapasztalhatjuk.

Az ezekben található omega-3 és omega-6 esszenciális zsírsavak, az E-vitamin és más antioxidánsok, illetve sejtvédő és gyulladáscsökkentő hatóanyagok fogyasztása számos előnnyel jár. Segítségükkel serkenthetjük a vérkeringést, csökkenthetjük a vérnyomást, védhetjük a szív- és érrendszert, erősíthetjük az immunrendszert, sőt, még a szellemi teljesítőképességet és a memóriát is fokozhatjuk

A mák hidegen sajtolt olaját fogyasztva ezek mellett hozzájárulhatunk az idegrendszer átfogó védelméhez és a hangulat javításához. Helyileg használva bőrhidratáló, bőrtápláló, és bőrfiatalító hatása is van. A Mannavita Mákolaj 100%-os tisztaságú, hidegen sajtolt mákolajat tartalmaz és egészségfokozó képességét akár napi egy evőkanál elfogyasztásával magunk is érezhetjük. Hevíteni nem szabad, viszont annál inkább ajánlott salátaöntetekbe, turmixokba, vagy más ételekhez adva.

A fenti információk tájékoztató jellegűek. Bár az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a változatos táplálkozást, fogyasztásukkal azt kiegészítve megőrizhetjük és fokozhatjuk egészségünket. Új készítmény alkalmazása előtt konzultáljunk kezelőorvosunkkal, gyógyszerészünkkel!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26842201

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22126011

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21143861

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22151785

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11238795/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26516828

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26516828

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28530594

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29751617

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26816602

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27485230

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26501271

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24122646

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29087531

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC4665514/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute