A női hajvesztés – Mi okozza, mit tehetünk ellene?

A női hajvesztésnek több oka lehet. Melyek ezek az okok, és mit tehetünk ellenük? Erről szól a cikk!

A hajhullás, súlyosabb esetben a kopaszodás, sok nő életét megnehezíti. A gyönyörű hajkorona elvesztése sokaknál olyan súlyos önértékelési problémát okozhat, ami akár az életminőség romlásához is vezethet. Fontos, hogy soha ne csak tüneti kezelést alkalmazzunk, hanem próbáljuk megtalálni a kiváltó okokat. Az alábbiakban ehhez szeretnék segítséget nyújtani.

Azzal minden hölgynek tisztában kell lennie, hogy körülbelül 40 éves kor körül megváltozik a haj szerkezete. Eleinte csak fokozottabb hajhullást tapasztalhatunk, majd később elvékonyodhatnak a hajszálak, míg végül ritkábbá válik a hajszerkezet. Vannak azonban olyan esetek, amikor nem ez a természetes folyamat játszódik le, hanem a hajhullás kórossá válik.

Milyen típusú hajhullást tapasztalhatunk nőként?

Fejtetőn jelentkező hajhullás

Ez a női hajvesztés egyik jellegzetes formája, másnéven férfias hajhullásnak, kopaszodásnak is nevezik, mert elsősorban a fejtetőn jelentkezik. Sajátossága, hogy a fej többi részén megmarad a korábbi állapot, a ritkulás elsősorban a választéknál látható. Az ilyen típusú hajhullás hátterében általában genetikai, illetve hormonális okok állnak.

Diffúz hajhullás

A diffúz hajhullás azt jelenti, hogy nem egy helyre összpontosul a hajvesztés, hanem elszórtan, a fejbőr egész területére jellemző. Ez a típusú hajvesztés inkább a haj ritkulásához hasonlítható, hiszen a fejbőr egészéről, szinte egyenletesen elosztva hullanak ki a hajszálak. Kiváltó okok között szerepelhet egészségügyi probléma, illetve nem megfelelő életmód.

Mi okozhatja a női hajvesztést?

A kiváltó okok között leggyakrabban a hormonális változások állnak. Amikor a hormonális egyensúly felborul, és a szervezetben a női hormonok szintje alacsonyabbá válik, akkor jelentős változást tapasztalhatunk hajunk állapotában. A hajhullás mellett súlyosabb esetekben akár teljes kopaszodás is kialakulhat. Ezért, ha azt tapasztaljuk, hogy hajunk a megszokottnál nagyobb mértékben hullik, esetleg elvékonyodik, akkor beszéljünk háziorvosunkkal, aki szükség esetén elvégzi a megfelelő vizsgálatokat.

A terhesség során szintén változik a szervezet hormonális egyensúlya, hiszen jelentősen megemelkedik a női nemi hormonok szintje. Ennek eredményeképpen a várandós kismamák általában arról számolnak be, hogy hajuk erősebb, dúsabb és ragyogóbb. Ezalatt az időszak alatt a hajszálak nyugalmi állapotba kerülnek, megnövekszik az élettartamuk. A szülés után azonban szintén változik a hormonális egyensúly, a női nemi hormonok szintje csökken, így sokan erős hajhullást tapasztalhatnak. Annak ellenére, hogy szinte sokkoló hatású lehet a csomókban történő hajhullás, mégis érdemes türelmesnek lenni, hiszen egy természetes folyamatról van szó. Ha azonban néhány hónap után sem tapasztalunk változást, és a hajunk továbbra is kórosan hullik, akkor egyeztessünk háziorvosunkkal. Hasonló folyamatok zajlanak le a hosszabb ideig történő fogamzásgátló szedése során is. A tabletta abbahagyása után fokozott hajhullás tapasztalható a hormonális változások miatt.

A klimax szintén egy olyan hormonális változás a női szervezetben, amelynek eredményeképpen hajvesztést tapasztalhatunk. Áltában 50 éves kor körül kezdődik, és egyénenként változó, hogy mennyi ideig tart.

Sokan nem is gondolják, de hajvesztést okozhat például egy rossz fog, egy petefészekgyulladás, de akár egy idült mandulagyulladás is. Sőt, ennél súlyosabb betegségek, mint például a daganatos betegségek, a májbetegség, vagy akár a pajzsmirigybetegség kísérő tünete is lehet. Ezért, ha fokozott hajhullást tapasztalunk, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnunk. 

Az ammónia vagy a peroxid nem ismeretlen azok számára, akik rendszeresen egyenesítik, illetve göndörítik vagy festik a hajukat. Ezek a kémiai anyagok sokszor jelentős károkat okoznak a haj szerkezetében, amelynek eredménye lehet a hajvesztés is. Ha észrevesszük magunkon a tüneteket, akkor próbáljuk meg a káros anyagokat, valamint a durva hajkezeléseket mellőzni egy időre, hogy hajunk megerősödjön.

Az előzőekben felsoroltakon kívül a nem megfelelő életmód is okozhat drasztikus hajvesztést. Gondoljunk csak a stresszre, ami szintén felboríthatja a hormonális egyensúlyt, illetve a fogyókúrára vagy a nem megfelelő táplálkozásra. Utóbbiak hatására sok esetben alakul ki tápanyaghiány, ami szintén növeli a hajvesztés kockázatát. Ha úgy érezzük, hogy egyoldalúan táplálkozunk, és szeretnénk pótolni a hiányzó tápanyagokat a szervezetünkből, akkor a Mannavita nyers virágpor fogyasztása nagyszerű megoldás. Teljesen természetes, illetve az összes vitamin, ásványi anyag és nyomelem megtalálható benne, amire az embereknek az egészséges testi működéshez szüksége van. Külön kiemelném magas triptofán tartalmát, ami segítségünkre lehet a hajhullás elleni küzdelemben.


Forrás:
https://www.healthline.com/health/womens-health/female-pattern-baldness
http://www.health.harvard.edu/staying-healthy/treating-female-pattern-hair-loss
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25573272
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3968982/

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute