Piros és viszket a bőröm! Ez csalánkiütés?

A csalánkiütés a leggyakoribb bőrgyógyászati elváltozás. Hogyan ismerhető fel, mi okozza, és mit tehetünk ellene? Erről szól a cikk!

A csalánkiütésre jellemző, hogy megjelenése után rövid idővel el is múlik, azonban nem ritka, hogy később más bőrfelületen kiújul. Gyakran társul allergiával, de kiválthatja például stressz, gyógyszerszedés, csípés, napfény, hideg időjárás vagy fertőzés. Sajnos az is előfordulhat, hogy a piros, viszkető foltok megjelenése mögött más okok állnak. Ha sikerül megfejteni, hogy mi okozza a panaszt, akkor könnyű dolgunk van, mert nem kell mást tennünk, csak elkerülni a problémát okozó anyagot.

Amennyiben a csalánkiütés mellé más tüneteket is észlelünk, például szédülést, duzzanatot a torokban vagy az arcon, esetleg nehéz légzést, akkor haladéktalanul forduljunk orvoshoz, mert ezek olyan súlyos allergiás reakciót is jelezhetnek, amely sürgősségi ellátást igényel.

Mi okozhat csalánkiütést?

Ha a kiütések hirtelen, rövid idő alatt jelennek meg, akkor nagy valószínűséggel olyan dologgal van probléma, amivel érintkeztünk, vagy amit elfogyasztottunk. Gyakori eset, hogy gyógyszerváltáskor tapasztal valaki magán csalánkiütéseket. Lehet, hogy a hatóanyag ugyanaz, mint a korábban szedett gyógyszer esetében, de a vivőanyagok között már lehet különbség.

A hideg és a meleg időjárás is okozhat csalánkiütést, de nem ritka az sem, hogy bizonyos gyümölcsök elfogyasztása után jelennek meg a viszkető, piros duzzanatok. Elsősorban az eper, a málna, a kivi vagy az ananász szokott ilyen jellegű panaszokat okozni.

A csalánkiütés megjelenése lehet valamilyen betegség kísérő tünete is. Leggyakrabban az autoimmun betegségekkel hozható kapcsolatba, de előfordulhat a szervezetben kialakuló gyulladásos gócok következtében is (például mandulagyulladás, foggyulladás, nőgyógyászati vagy urológiai fertőzés). Vannak, akik különböző emésztési panaszok, illetve fertőzések kialakulásakor szenvednek a piros, viszkető foltoktól.

Mit tehetünk, ha csalánkiütést tapasztalunk?

Ha a csalánkiütés enyhe és nem társul hozzá szédülés vagy nehéz légzés, akkor van néhány otthoni gyógymód, amit biztonsággal kipróbálhatunk.

Ha úgy érezzük, hogy a viszketés elviselhetetlen, akkor próbáljuk meg lehűteni az érintett felületet. Egy kis jég, esetleg fagyasztott zöldség ruhába tekerve, majd az irritált bőrfelületre téve enyhítheti a viszketést. Ezt akár naponta többször is megismételhetjük.

A szódabikarbóna és a zabpehely szintén segíthet a kínzó tünetek csökkentésében. Hozzáadhatjuk őket a fürdővízhez, de készíthetünk lemosót is a felhasználásukkal. Ha már nem bírjuk tovább, akkor áztassunk be fél csésze zabpelyhet fél csésze meleg vízbe, hagyjuk állni 5 percig, majd adjunk hozzá 2 teáskanál mézet és 4 teáskanál natúr joghurtot. Ezt a keveréket vigyük fel az érintett bőrfelületre, és hagyjuk hatni körülbelül fél órán keresztül. Ha letelt az idő, akkor óvatosan mossuk le, és töröljük meg a bőrünket.

A természetes, méreganyagoktól mentes testápoló készítmények szintén segíthetnek csillapítani a viszketést. Segítségükkel elkerülhetjük a további irritációt, hiszen ezek a termékek nem tartalmaznak káros összetevőket, így nem terhelik tovább a bőrt.

További természetes gyógymód a csodamogyoró pakolás, amelyet úgy készítsünk el, hogy 5-10 gramm nagylevelű csodamogyoró kérget zúzzunk össze, majd egy csésze vízzel forraljuk fel, végül szűrjük le, és hagyjuk kihűlni. Naponta néhányszor vigyük fel az érintett bőrfelületre, és hagyjuk hatni 20 percen keresztül, majd óvatosan mossuk le.

Ha az említett otthoni praktikák nem válnak be, illetve a tünetek súlyosabbá válnak, akkor mindenképpen keressük fel háziorvosunkat, hogy minél előbb kideríthesse, hogy vajon mi okozza a csalánkiütéseket. Szükség esetén ajánlhat gyógyszertári készítményeket a tünetek enyhítésére, illetve írhat fel speciális gyógyszert, amivel elkerülhető a kiütések terjedése.


Forrás:
https://draxe.com/health/hives-treatment/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26612369/
http://umm.edu/health/medical/ency/articles/hives
http://kidshealth.org/en/parents/hives.html?WT.ac=ctg

https://www.healthline.com/health/skin-disorders/how-to-get-rid-of-hives

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute