Gyomorfekély – Mi okozza és mit tehetünk ellene?

A közhiedelemmel ellentétben nem a stressz okozza a gyomorfekélyt. Akkor mégis mire kell odafigyelnünk? Mit tehetünk, hogy elkerüljük?

Az emberek sokszor mondják, hogy a túl sok idegeskedés nem tesz jót a gyomornak. Sőt, néhányan úgy vélik, hogy a gyomorfekély kialakulása kizárólag a túlzott stressznek tudható be.

Tény, hogy a hosszan fennálló stresszes állapot számos egészségügyi probléma kialakulásának kockázatát növeli, de önmagában nem okolható a gyomorfekély kialakulásáért.

Mi okozhatja a gyomorfekélyt?

A gyomrot alapesetben a gyomornyák védi. Ez akadályozza meg, hogy a gyomor nyálkahártyáját megsértse a gyomorsav. Ha ezen a védőrétegen sérülés keletkezik, vagy megnő a gyomorsav termelődése, akkor alakulhat ki maga a gyomorfekély.

Ugyancsak megnöveli a gyomorfekély kialakulásának a kockázatát a Helicobacter pylori baktérium jelenléte. Sőt, az esetek nagy részében ez a felelős a gyomofekély kialakulásáért. A H.pylori baktérium ugyanis elszaporodik a gyomor nyálkahártyáján és krónikus gyomorgyulladáshoz vezet, melynek következtében kialakul a gyomorfekély.

Bár kevesen gondolnak rá, de a gyomorfekély kialakulásának kockázatát a vény nélkül kapható nem szteroid tartalmú gyulladásgátló szerek is növelik. Sokan mindenféle kontroll nélkül, túl sokat fogyasztanak ezekből a szerekből, így jelentős veszélynek teszik ki a gyomrukat.

Melyek a gyomorfekély tünetei?

A gyomor környékén jelentkező és állandósuló fájdalom minden esetben azt jelzi, hogy valami nincs rendben a gyomorban. Nem ritka tünet a fájdalom is, amely étkezésektől függetlenül is jelentkezhet. A fokozott reggeli, majd az egész nap során kitartó hányinger szintén jelezheti a gyomorfekélyt.

Súlyosabb esetekben már vér is jelentkezhet hányás, illetve székletürítés közben. Székletürítéskor nem csak a friss vér jelzi a problémát, hanem az is, ha sokszor túl sötét, már szinte fekete színű a széklet.

A gyomorfekély a gyomor tájékán megjelenő panaszok mellett okozhat olyan tüneteket is, mint a hátfájás, a csuklás, a mellkasi fájdalom vagy a túlzott gázképződés, böfögés.

Ha ezek közül a tünetek közül együttesen észlelünk magunkon néhányat, akkor mindenképpen keressük fel kezelőorvosunkat.

Mit tehetünk gyomorfekély esetén?

Ha a fenti tünetek enyhén vagy csak időközönként jelentkeznek, illetve azt gyanítjuk, hogy valami nincs rendben a gyomrunkkal, akkor van néhány olyan módszer, amit otthoni körülmények között is alkalmazhatunk gyomrunk védelméért.

Szüntessük meg az okokat, amelyek előidézik a tüneteket!

Ha gyakran tapasztalunk gyomorfájást étkezés után, de akkor is, ha étkezéstől függetlenül jelentkezik, fontos, hogy vezessünk táplálkozási naplót. Írjuk fel, hogy a nap folyamán milyen ételt és italt fogyasztottunk, hogy éreztük magunkat, volt-e fájdalmunk vagy egyéb tünetünk, és milyen volt az emésztésünk. Így egy rövid idő után már egyértelműen látni fogjuk, ha valamilyen ételcsoport problémát okoz a számunkra.

Ezen felül figyeljünk oda arra, hogy ne fogyasszunk egyszerre nagyobb mennyiségű ételt. Ne együk tele magunkat, helyette étkezzünk többször keveset, egyenletesen elosztva a nap folyamán.

Az ételeink ne legyenek túl fűszeresek, mert az erős fűszerek is fokozzák a gyomorpanaszokat. Amennyire tudjuk, kerüljük a mindennapjaink során a feldolgozott élelmiszereket, a koffeintartalmú ételeket és italokat és az alkoholt. Néhány embernél az olajos magvak is problémát okozhatnak, ezért ha úgy érezzük, hogy nem esik jól, akkor ne fogyasszuk őket.


Emeljük meg az olyan ételek arányát, amelyek jót tesznek a gyomornak!

Bármilyen gyomorpanasz esetén válasszunk könnyen emészthető ételeket azért, hogy segítsük gyomrunk hatékony működését és az esetleges sérülések utáni regenerálódását.

Iktassunk be húsleveskúrát a mindennapjainkba. A húsleveskúra azt jelenti, hogy készítsünk húslevest sok zöldséggel úgy, hogy 12-14 órán keresztül lassú tűzön főzzük. Ha elkészült, akkor szűrjük le és naponta fogyasszunk belőle 4-5 alkalommal egy kis pohárra. A húslevest tároljuk hűtőszekrénybe, fogyasztás elő egy kicsit melegítsük fel, de nem szükséges felforralni.

A húsleves rengeteg olyan összetevővel rendelkezik, amelyek hasznosak a gyomor számára. A benne található tápanyagok, mint például a prolin és a glutamin segíthetnek a gyomorfalnál lévő sejtek regenerálódásában.

A párolt zöldség szintén jó választás, mert könnyű megemészteni, nem terheli meg a gyomrot, és sok rostot tartalmaz.

Jótékony hatású lehet még a gyomrunk számára a káposzta, illetve a káposztalé, amely olyan vegyületet tartalmaz, ami szintén támogatja a gyomorfal regenerálódását.

Mindezeken felül kipróbálhatjuk még az aloe verát is, ami ugyancsak a regenerálódást segíti.

Fogyasszunk manuka mézet!

A jó minőségű manuka méz szinte áldás a gyomor és az egész emésztőrendszer számára. Különösen jótékony hatású lehet a Helicobacter pyroli baktériummal szemben, mely a legtöbb esetben közvetlen okozója a gyomorfekélynek. A manuka méznek ugyanis alacsony a ph értéke, ami kedvezőtlen környezetet biztosít a H.pyroli baktérium számára.

A manuka méz tele van értékes enzimekkel, amelyek segítik az ételek hatékonyabb lebomlását, így tehermentesítik a gyomrot. Megemeli a gyomor nyálkahártyájának védelmét, egyfajta védőfelületet ad a gyomor belső részének.

A manuka méz antibakteriális hatású, ezért is lehet olyan hatékony a H.pyroli baktériummal szemben. Gyomorfekély esetén érdemes naponta több alkalommal 1-1 kiskanállal fogyasztani belőle.

Válasszunk gyomrot támogató étrendkiegészítőket!

Gyomorproblémák esetén, beleértve a gyomorfekélyt is, fontos, hogy jó minőségű probiotikumok szedésével támogassuk meg a gyomrot. Olyat válasszunk, ami legalább 3 baktériumtörzset, illetve 10 milliárd hasznos baktériumot tartalmaz, majd fogyasszuk akár 2-3 hónapig is folyamatosan.

A kamillatea gyulladáscsökkentő és nyugtató hatásáért hálás lesz a gyomrunk. Fogyasszunk belőle naponta több alkalommal.

Ugyancsak jótékony hatású lehet az l-glutamin, illetve a kollagén tartalmú étrendkiegészítők fogyasztása is.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/peptic-ulcer
https://www.youtube.com/watch?v=G59IEVKrAA0

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute