Gyakori haspuffadás – Íme a kiváltó okok és megoldások!

A haspuffadás rendkívül kellemetlen, gyakori panasz. Nézzük, hogy mi válthatja ki, mivel tudjuk kezelni, illetve hogyan lehet megelőzni!

Rohanó életvitelünk, rendszertelen étkezéseink, stresszes mindennapjaink mind-mind nagy terhet rónak szervezetünkre. Nem csoda, ha előbb vagy utóbb valamilyen emésztőrendszeri probléma lép fel. A haspuffadás is ide tartozik. De nézzük meg alaposabban, hogy milyen kiváltó okai lehetnek, és mit tehetünk ellene!

Haspuffadás lehetséges okai

A haspuffadást leggyakrabban valamilyen emésztési panasz okozza. Az irritábilis bél szindrómánál, a fekélyes vastagbélgyulladásnál és a cöliákiánál az első tünetek között szerepel.

Sokan nem gondolnak rá, de a puffadás a szervezet kiszáradását is jelezheti. Elég, ha megvizsgáljuk önmagunkat egy olyan nap után, amikor a megszokottnál több sós ételt fogyasztottunk. Egészen biztos, hogy ha nem emeltük meg az aznapi folyadékbevitelt, akkor másnap puffadtnak és kiszáradtnak érezzük magunkat. A szervezet ugyanis úgy próbál meg felépülni a kiszáradásból, hogy visszatartja a folyadékot, ezért puffadást tapasztalhatunk. Ilyenkor nem ritka a székrekedés sem.

A székrekedés önmagában is okozhat haspuffadást, ugyanis ilyenkor a széklet nem halad megfelelően a bélrendszerben, hanem megakad, ezzel gázképződést és fájdalmat okozva. Székrekedés esetén a rostmennyiség, valamint a folyadékmennyiség növelésével csökkenthetjük a kellemetlen panaszokat.

Nem ritka, hogy a gázképződés valamilyen ételallergiát vagy ételérzékenységet jelez. A leggyakrabban panaszt okozó ételek közé tartoznak egyes tejtermékek, glutént tartalmazó ételek és néhány szénhidrát típus. Összefoglaló néven úgy is hívják ezeket az ételeket, hogy FODMAP ételek, ami annyit jelent, hogy olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek az emésztés után elégtelenül szívódnak fel a vékonybélben, és gázképződést okozhatnak.

A fokozott gázképződést valamilyen fertőzés tünete is lehet. Nem ritka a kismedencét, a húgyúti-, valamint a gyomor- és bélrendszert érintő gyulladások esetén.

A bélelzáródás esetén a fokozott gázképződést egyéb tünetek is kísérik. Ha az erősen felpuffadt gyomrot székrekedés, hányinger és hányás is kíséri, akkor ezek nagy valószínűség szerint a bélelzáródás tünetei lehetnek. Ilyen esetben haladéktalanul fel kell keresni a háziorvost, mert a kezeletlen bélelzáródás súlyos következményekkel is járhat.

A nők körében egyáltalán nem ismeretlen a minden hónapban jelentkező haspuffadás, mely a menstruációs időszakban jelentkezik a szervezetben lezajló hormonális változás miatt. A puffadás erősödhet az ovuláció bekövetkezésekor, azonban normális esetben a menstruáció elmúlásával a puffadás is elmúlik. Ha mégsem, illetve más kellemetlen tünet is társul mellé, akkor érdemes felkeresni a háziorvost további vizsgálatok elvégzése céljából.

Bár nem gyakori, de az állandó puffadás a méh és gyomorban lévő daganatos betegségek egyik kísérő tünete is lehet. Emiatt, ha a panaszok nem enyhülnek bármit is változtatunk az életmódunkon, akkor mindenképpen érdemes felkeresni a háziorvost.

Tippek, amelyek segítenek elkerülni a haspuffadást

A probiotikumok, más néven hasznos baktériumok segítenek helyreállítani a bélflóra egyensúlyát azzal, hogy elpusztítják a panaszokat okozó rossz baktériumokat. Ha gyakran küzdünk haspuffadástól, akkor fogyasszunk rostban és természetes probiotikumokban gazdag ételeket. A kimchi, a savanyú káposzta, a joghurt és a kefir jó választás lehet. Ha nem szeretjük ezeket az ételeket, akkor választhatunk probiotikum tartalmú étrend-kiegészítőket, mint amilyen Bioglan Biotic Balance probiotikum kapszula. A Bioglan Biotic Balance 4 fajta baktériumtörzset és 20 milliárd hasznos baktériumot tartalmaz, így segít visszaállítani a bélflóra egyensúlyát, és megszüntetni a kellemetlen tüneteket.


A haspuffadás elkerülése érdekében érdemes kipróbálni a nyers tejtermékek fogyasztását. A nagyüzemi gyártás során előállított tejtermékek ugyanis számos olyan eljáráson esnek át, amelyek elpusztíthatják a megfelelő emésztéshez szükséges enzimeket. Válasszuk a boltokban kapható tej helyett a kefirt és a joghurtot, a lágy sajtok helyett pedig az érlelt, nyers sajtokat.

A magas víztartalmú zöldségek és gyümölcsök természetes módon enyhíthetik a haspuffadást. Kulcsfontosságú elektrolitokat és enzimeket tartalmaznak, rendszeres fogyasztásukkal elkerülhető a kellemetlen gázképződés. Legyen az étrendünk része az uborka, a zeller, az articsóka, a dinnye, a párolt és erjesztett zöldség.

A gyógynövények és a belőlük készült gyógyteák szintén természetes segítséget nyújthatnak számunkra. Emésztést segítő és nyugtató hatású a gyömbér, az édeskömény, a gyermekláncfű és az aloe vera. Sok gyógynövény vizelethajtóként működik, és segít a szervezetnek a felgyülemlett folyadék felszabadításában, míg néhány, például a gyömbér, az emésztőrendszerben fejti ki nyugtató hatását, ellazítja a gyomor és a bél izmait, így enyhítve a székrekedést is.

Belsőleg fogyasztva a manuka méz áldásos hatású az emésztőrendszer számára. A kórokozók a gyomorban és a belekben elszaporodva lassíthatják az emésztés folyamatát, miközben olyan kellemetlen panaszokat okoznak, mint a puffadás, a hányinger, a székrekedés, a hasmenés vagy a görcsök. A manuka méz fertőtlenítő hatásának köszönhetően segíthet elpusztítani ezeket a kórokozókat, illetve enyhíteni a kellemetlen tüneteket.

Választhatunk étrend-kiegészítőket is a gyomor és a bélrendszer védelmére.  A Colonum Béltisztító étrend-kiegészítő egy magas rost és probiotikum tartalmú készítmény, amely segít a bélflóra helyreállításában. A szervezet számára fontos rostok, gyógynövények, prebiotikumok, probiotikumok és sejtvédő aminosav speciális kombinációja, így nem csak a haspuffadás, hanem más panaszok esetén is támogatja a sérült bélrendszert.
Az Enzima+ pedig egy olyan készítmény, amely emésztő enzimeket és más emésztés javító gyógynövény kivonatokat tartalmaz, így támogatja a hatékony emésztést.

Ételek, amelyeket kerüljünk haspuffadás esetén

Az előzőekben átnéztük, hogy melyek azok az ételek, amelyek segíthetnek leküzdeni a haspuffadást. Most nézzük meg, hogy melyek azok, amelyek elkerülésével megelőzhetjük ezt a kellemetlen tünetet.

Kerüljük a túlzott cukor bevitelét, vagyis a túl sok cukrot tartalmazó ételeket és italokat. A cukor könnyen erjed a bélben, hozzájárulhat a candida túlnövekedéséhez, és növelheti a gyulladások kialakulásának kockázatát. Ide tartoznak az ízesített joghurtok is. Bár az erjesztett ételek jót tesznek a gyomornak, de az ízesített joghurtok rengeteg cukrot és adalékanyagot tartalmaznak, valamint a gyártásuk során sérülhetnek a bennük található értékes enzimek, amelyek a megfelelő emésztéshez szükségesek.

A finomított gabonafélék elhagyása szintén segíthet megelőzni a haspuffadást. Sok ember nem tudja megfelelően megemészteni a glutént, ezért tapasztalhat puffadást, gázképződést és hasfájást az ilyen ételek elfogyasztása után.

A zöldségek sok rostot tartalmaznak, vannak azonban olyanok, amelyeket nehezebb megemészteni. Ide tartozik a brokkoli, a káposzta, a karfiol, a hagyma és a fokhagyma. Ha hajlamosak vagyunk haspuffadásra, akkor kerüljük vagy minimalizáljuk ezeket az ételeket.

Bizonyos esetekben a gyümölcsök is okozhatnak kellemetlen tüneteket. Különösen az erjeszthető változatok, mint például a barack, az alma és a hasonló csonthéjas gyümölcsök.

Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy egy-egy ételcsoport gondot okoz-e számunkra, akkor vezessünk táplálkozási naplót. Ez csupán annyit jelent, hogy minden felírjuk, hogy milyen ételeket és italokat fogyasztottunk, valamint feljegyezzük, hogy aznap hogy éreztük magunkat, milyen volt az emésztésünk, és tapasztaltunk-e bármilyen kellemetlen tünetet. Néhány hétig vezetve egy ilyen napló pontos képet fog adni azokról az ételekről, amelyeket érdemes elkerülnünk. Ha azonban az étrendbeli változtatás nem javít az állapotunkon, akkor mindenképpen egyeztessünk háziorvosunkkal, hogy kideríthessük nem áll-e valamilyen komolyabb betegség a haspuffadás mögöt.

Forrás:
https://draxe.com/health/bloated-stomach/ 
https://draxe.com/health/how-to-get-rid-of-gas/ 
https://www.cancer.org/cancer/stomach-cancer/detection-diagnosis-staging/signs-symptoms.html 
https://draxe.com/health/natural-constipation-relief-remedies/ 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute