Így gondoskodjunk lábunkról cukorbetegség esetén!

Sebesedés, lábszárfekély, lassú sebgyógyulás – gyakori tünetek cukorbetegség esetén. Hasznos tanácsok következnek a cukorbetegek lábápolásával kapcsolatosan.

Cukorbetegség esetén nagyon fontos odafigyelni a bőrünk állapotára, ápolására. A száraz bőr komoly kockázatot jelent, mert hamar megsérülhet, ezzel pedig megnöveli a különböző kórokozók szervezetbe jutását. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a cukorbetegség egyik jellemző tünete a nehéz és lassú sebgyógyulás, ezért ebben az esetben az egészen apró sérülések is óriási kockázatot jelenthetnek.

Az alábbiakban olyan tanácsokat gyűjtöttem össze, amelyek figyelembevételével jelentősen csökkenthető a szövődmények kialakulásának kockázata.

Gondoskodjunk a rendszeres és kíméletes tisztításról!

A láb tisztításhoz használt víz ne legyen túl forró, mert ez is sérülésekhez vezethet. Kerüljük a túl sok mesterséges összetevőt tartalmazó készítményeket, mert ezek irritálhatják a bőrt, ami szintén növeli a fertőzések kialakulásának kockázatát.

Miután kíméletesen megtisztítottuk a lábunkat, akkor egy puha törölközővel itassuk fel a vizet. Nagyon fontos, hogy ne dörzsöljük a lábunkat, mert az erős mozdulatok hatására az érzékeny bőrfelületen sérülések keletkezhetnek, amelyek a lassú gyógyulás miatt akár el is fertőződhetnek. Fordítsunk nagy figyelmet arra, hogy a mosakodás után a lábunk teljesen száraz legyen. Különösen ügyeljünk a hajlatokra azért, hogy elkerüljük a gombás fertőzések kialakulását. Ha úgy érezzük, hogy törölközővel nem tudjuk teljesen szárazra törölni anélkül, hogy a bőrt megsértenénk, akkor alkalmazzunk egy hideg levegőt fújó hajszárítót.

Cukorbetegeknek nem ajánlott a hosszabb lábfürdő, ha mégis igénybe vesszük, akkor ne tartson 4-5 percnél tovább.


Gondoskodjunk a bőr megfelelő ápolásáról!

Az ápolás során is, éppúgy, ahogy a mosakodás során, kerüljük a szintetikus anyagokat tartalmazó készítményeket. Válasszunk természetes összetevőkből készült hidratáló krémeket, vagy kifejezetten cukorbetegeknek ajánlott lábápolókat. Fontos, hogy ne hagyjuk, hogy bőrünk kiszáradjon, mert akkor sokkal érzékenyebbé és sérülékenyebbé válhat. Ha hajlamosak vagyunk a bőrszárazságra, akkor tartsunk magunknál hidratáló krémet, és lehetőségeinkhez mérten napközben többször is használjuk. Minden alkalommal vizsgáljuk át az érintett bőrfelületet, hogy nem találunk-e rajta valamilyen sérülést. Fontos, hogy minden, még a legkisebb seb is időben legyen kezelve, mert csak így kerülhetők el a komoly szövődmények.

Figyeljünk oda a bőrkeményedésekre és egyéb sérülésekre!

Amikor a láb sérüléseiről beszélünk, akkor nem csupán vágott vagy szúrt sebekre gondolunk. Cukorbetegként komoly kockázatot jelent az is, ha egy cipő kidörzsöli vagy feltöri a lábunkat, bőrkeményedésünk vagy tyúkszemünk lesz. Ha az ilyen sérüléseket nem kezeltetjük megfelelően, akkor akár fekély is kialakulhat, ami komoly szövődményekkel járhat. A fekély ugyanis megfertőzheti a lábfej szövetét, szövetkárosodást okozhat, amely súlyosabb esetben akár csontfertőzéssé is alakulhat.

A körömvágásnál különösen óvatosnak kell lenni!

A körömvágásra a legjobb a mosakodás utáni időszak, ugyanis a víz hatására a köröm egy kicsit felpuhul, és így könnyebb levágni. Cukorbetegeknek azt javasolják a szakemberek, hogy körmüket egyenesre vágják, ne törekedjenek arra, hogy a sarkokat is lekerekítsék, mert ezzel sérüléseket okozhatnak a körömágy területén. Amennyiben nem vagyunk elégedettek a formával, akkor inkább reszelő segítségével alakítsunk rajta.

Ha úgy érezzük, hogy nem tudjuk biztonsággal levágni a körmünket, akkor forduljunk pedikűröshöz. Egy jó pedikűrös megfelelő szakértelemmel fordul a cukorbetegek lábához, tudja, hogy mire kell figyelnie, és szükség esetén hasznos tanácsokkal is elláthat bennünket a lábápolással kapcsolatosan.

A láb körmeinek gombás fertőzése nagyon sok embert érint. Cukorbetegként erre különösen oda kell figyelnünk, mert a kezeletlen fertőzés számos kockázattal járhat. Bármilyen fertőzésre utaló jel esetén forduljunk szakemberhez, hogy minél előbb el tudják kezdeni a megfelelő kezelést.

További jótanácsok cukorbetegek számára

  • Minden nap végezzünk közepes intenzitású kardio mozgást, mint amilyen a séta vagy a kerékpározás!
  • Figyeljünk oda a megfelelő lábbeli kiválasztására! Egy rosszul megválasztott cipő vagy szandál felsértheti a bőrt, ezzel pedig megnöveli a fertőzések kockázatát.
  • Szükség esetén viseljünk speciális, szakorvos által előírt lábbelit!
  • Viseljünk zokni! A zokni kiválasztásánál fontos szempont, hogy ne legyen túl szoros, mert elszorítja a lábat, de ne legyen túl laza sem, mert a gyűrődések sérüléseket okozhatnak.
  • Mindig ellenőrizzük a fürdővíz hőmérsékletét! Cukorbetegség esetén azonban ne a lábunkat tegyük bele először, hanem a könyökünkkel, kézfejünkkel nézzük meg, hogy nem túl forró-e a víz.

Forrás:
https://diabetes.hu/cikkek/diabetes/1303/a-diabeteszes-lab-otthoni-kezelese
https://www.healthline.com/health/peripheral-neuropathy

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute